گزیده > جشنواره هنر و فرهنگ افراد دارای معلولیت در ژاپن برگزار شد

Art Brut* Creation Nippon 
جشنواره هنر و فرهنگ افراد دارای معلولیت در ژاپن برگزار شد .

 
جشنواره ای فرهنگی برای گسترش ایده "انسانیت و طبیعت در ژاپن" در داخل کشور و خارج از کشور از دیدگاه افراد دارای معلولیت برگزار می شود. بیان هنری این افراد و نگرش آنها نسبت به زندگی با معلولیت نشان دهنده عشق و قدردانی قوی است که ژاپنی ها ازدوره ی جومون* نسبت به رنگ ها و صداهای طبیعی فصل ها داشته اند. این جشنواره از سال 2020 تا 2021 در هفت مکان مختلف در ژاپن برگزار شد.
این رویداد بین المللی هنر معلولان ، به ویژه افرادی که دارای کم توانی ذهنی هستند را به نمایش می گذارد.
همچنین اقدامات زیادی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که امکانات لازم برای افرادی که دارای معلولیت جسمی-حرکتی هستند نیز کاملاً قابل دسترسی باشد، مانند استفاده از زبان اشاره ، رونویسی های مناسب از اطلاعیه ها و دسترسی  مناسب برای ویلچر.
علاوه بر این ها ، مسائل مربوط به مشکلات اجتماعی این افراد نادیده گرفته نشد.
  گروهی از شهر کیتا کیوشو (ایکواراییچیزا) ، متشکل از افرادی است که قبلاً بی خانمان بوده اند و به طور مرتب از مدارس دیدن می کنند تا از طریق طنز آگاهی از مسائل اجتماعی را افزایش دهند ، در این مورد ایفای نقش کرده اند.
این رویداد پنج حوزه مختلف را شامل می شود: بازدید از شیگاراکی
  نمایشگاه ، تئاتر ، نمایش فیلم و یک انجمن. چندین چهره مشهور فرانسوی مانند مارتین لوساردی و ژان مارک آیرو ، نخست وزیر سابق و شهردار نانت ، در این انجمن شرکت کردند.

 *اصطلاح هنر خام  را ژان دوبوفه، نقاش برجسته فرانسوی بعد از جنگ جهانی دوم، در مورد هنر کسانی به کار برد که خارج از شمول جامعه متعارف هنری قرار داشتند. یعنی نقاشی ها و خط خطی کردن‌های بیماران روانی، زندانیان، کودکان، انسان‌های ابتدایی و خام دست، و امثال آنها. همان گونه که کوبیست‌ها در مراحل نخستین آفرینش‌های خوداز مجسمه‌های بومیان اقیانوسیه و افریقا الهام گرفتند، دوبوفه توانست از مطالعه هنرهای پیش گفته برای آفرینش کارهای خود الهام بگیرد. وی معتقد بود که این نوع نقاشی برخاسته از ابتکار خالص بوده و بیشترین توانایی را برای به نمایش درآوردن عواطف و ارزش‌های انسانی حائز است.

*دوره جومون  در تاریخ ژاپن، به فاصلهٔ زمانی سال‌های ۱۴٬۰۰۰ ق.م. تا ۳۰۰ ق.م. گفته می‌شود. اولین نشانه‌های تمدن و الگوهای با ثبات زندگی در ۱۴٬۰۰۰ پیش از میلاد در فرهنگ جومون ظاهر شد که ویژگی آن روش زندگی نیمه‌مستقر مختص به دوران میان‌سنگی و نوسنگی، شکار دسته‌جمعی، عدم پرورش حیوانات اهلی، آلاچیق‌های بدوی و کشاورزی ابتدایی بود. بافندگی هنوز ناشناخته بود و جامه‌ها از پوست حیوانات درست می‌شد. بعضی از قدیمی‌ترین نمونه‌های باقی‌مانده از کوزه‌گری دوران کهن، در ژاپن پیدا شده‌است.

گرد آوری و ترجمه : درسا عمیدی مقدم

منابع مطلب

گالری تصاویر

دیدگاه ها

شما می ‌توانید در مورد این مطلب نظر دهید